Bärbel Praun (DE): This must be the place

Vernisáž: Neděle 18/06/2017 ve 12:00
Kurátor: Susanne Gamauf
Otevírací doba: Po–Pá 15–19, So–Ne 13–17
Prázdný komerční prostor: Nádražní 36 (vedle baru Ikarus)

 

Mapa

Vstupenky

Fotosérie ‘Toto musí být to místo’ je osobním bádáním autorky po místě, prostoru a domově, který popisuje její průzkum, vnímání a interpretaci krajiny, vedené intuicí a emocionálním rozpoložením. Vzhledem k tomu, že jsem v posledních létech nikdy nežila a nepracovala na jednom místě více než pár měsíců, ptala jsem se sama sebe na témata jako domov, původ (kořeny) a identita. Jak vzniká nějaké místo/scenérie? Tím, že jej naplníme pocity, potřebami a zvyky? Má koncept domova stále ještě význam, když se dnešní státy rozvíjejí ruku v ruce, mizí jejich hranice a zvyšuje se rychlost a frekvence, s nimiž cestujeme z jednoho místa do druhého?
Co to znamená rozhodnout se nemít stálý domov za předpokladu, že máte k dispozici všechny možnosti a svobody a zároveň se zbavit myšlení v konvenčních strukturách, abyste na sebe mohli vzít riziko nevědět, co přinese zítřek?
Existuje jeden německý pojem, který vzdoruje překladu a právě jeho význam je podstatou práce Bärbel Praunové. Hovořím o slově Heimat. V nejlépe znějícím, anglickém překladu, jež zní ’domov,’ je Heimat sám o sobě překryt velkým množstvím významů. Na rozdíl od anglického domova se Heimat etymologicky neodvolává na budovy, ve kterých žijeme. Heimat je víc o pocitu než o místě, přestože většinou toužíme spojit tento pocit s místem. Říkáme: „Toto je dům, ve kterém jsem vyrostl(a). Toto je pro mě můj Heimat.“ Ale říkáme také: „Vůně vody po holení mého dědečka znamená pro mně Heimat.“ Někteří lidé nikdy Heimat neměli, protože se nikdy necítili na světě v bezpečí. Někteří lidé popírají důležitost Heimatu, protože věří, že když se k tomuto pocitu příliš přimkneme, ztrácíme pružnost mysli i pružnost v životě. Někteří lidé neustále hledají místo, které by mohli nazývat Heimat.

(Jana Duda v knize „Toto musí být to místo,“ vydané ve vlastním nákladu (2015, Ed. 50 + 5)
Text: Paola Paleari a Jana Duda

Další info: www.baerbelpraun.de
www.theindependentair.com