Použité fotografie: Pavel Kotrla

Marek Šindelka

Beseda a autorské čtení z knihy „Únava materiálu“

(Magnesia Litera 2017 za prózu)
pondělí 19/06/2017 v 17:00
Radnice MoaP, Dr. E. Beneše 555/6

 

Mapa

  

Vstupenky

 

„Mrazivá krajina a v ní dospívající kluk. Kdysi se z něho mohl stát běžec v přesně vymezené dráze s měřitelným sportovním výkonem. Teď je běženec a běží o život. Za sebou zemi zničenou válkou, před sebou jediný cíl – vysněný sever Evropy, kde se má setkat se starším bratrem, posledním blízkým člověkem, který mu zbyl. Nemá co jíst, nemá kde se zahřát, nemá telefon, s nímž ztratil všechno:  mapu, světlo, lidský hlas. Pohybuje se jako chyba v systému, jako stín na periferii krajiny i společnosti. Svět, v nějž dříve s bratrem doufali, vnímá už jen jako nekonečný koloběh výroby, ve kterém jedinec nemá místo: produkce automobilů, produkce masa v jatečních továrnách, strojová produkce zábavy a informací, instantní vytváření obrazu světa, produkce strachu….“

Nejen nad strastiplnou cestou obou hrdinů sledované v mimoběžném prolínání jejich příběhů budeme debatovat s Markem Šindelkou, vítězem Magnesia Litera 2017 za prózu.  Skrz Markovu knihu, se budeme zamýšlet nad Evropou pohledem zvenčí – pohledem stvořeným Wikipedií, ale i pohledem přirovnávající Evropu k velkému fungujícímu stroji, obdivuhodně krásnému jako fraktální krystal vody a stejně studenému. Jediné, co tu proti němu stojí, je v případě Markovy knihy – a nejen ní – zranitelné lidské tělo. Tělo vykořeněného člověka, redukovaného na problém, na statistický údaj, na materiál.

 

Marek Šindelka (1984) je český spisovatel. Jako svou prvotinu publikoval sbírku Strychnin a jiné básně (Paseka, 2005), kniha byla oceněna Cenou Jiřího Ortena za rok 2006. Je autorem románu Chyba (Pistorius & Olšanská, 2008), který spolu s V. Maškem, M. Lipavským a Pure Beauty převedl do stejnojmenné komiksové podoby (Lipnik, 2011). Velký čtenářský ohlas zaznamenal soubor povídek Mapa Anny (Odeon, 2014). Marek Šindelka je dvojnásobným držitelem ceny Magnesia Litera za prózu. V roce 2012 ji získal za sbírku povídek Zůstaňte s námi (Odeon, 2011) a v roce 2017 za svou zatím polední knihu, román Únava materiálu (Odeon 2016). Vystudoval kulturologii na Filosofické fakultě Univerzity Karlovy a scenáristiku a dramaturgii na FAMU. Žije v Praze. O literatuře píše pro Hospodářské noviny.