Michael Lüders (DE), Hosam Katan (SY)
Ti, kdo sklízí bouři: Jak západ přivedl Sýrii do chaosu

Neděle 18/06/2017 v 17:00
Centrum PANT: Čs. legií 22 (bývalý Librex)

 

Mapa

Vstupenky

 

Související akce:
Hosam Katan – výstava
Komentovaná prohlídka s autorem
pondělí 19/06/2017 v 16:00

 

Dr. Michael Lüders, Orientalista, specialista na Blízký východ a autor

Michael Lüders se v rámci festivalu představí především se svou poslední knihou Ti, kdo sklízí bouři. Jak západ přivedl Sýrii do chaosu. Lüders popisuje západní intervence na Blízkém východě od koloniálního období a vysvětluje, jak souvisí se současnou politickou situací. Jeho nová kniha se čte jako politický thriller, nicméně popisuje realitu. Příběh se jeví v jiném světle, v závislosti na tom, v jakém historickém momentu jej začnete vyprávět.  A člověk má tendenci být zapomětlivý. Íránský vztah k Západu pochopí jen ten, kdo vezme na zřetel skrz CIA a MI6 nastrojené svržení demokratického premiéra Muhammada Mosaddeka v roce 1953. Bez ohledu na krizi v Iráku v roce 2003 a západní politiku vůči Assadovi, není pochopitelné, jak je vůbec úspěch „islámského státu“ možný.  A jaké jsou kořeny syrské katastrofy? Verzi, kterou slýcháme nejčastěji je ta, že vinu dáváme Assadovi a jeho spojencům, nejčastěji Rusku. To, že i Západ nese významný podíl na vině, se slyší málo. Michael Lüders vypráví právě tuto chybějící část příběhu, skrze kterou na celou věc najednou nahlížíme jinýma očima. Na základě zpřístupněných tajných dokumentů a uniklých e-mailů poukazuje, jak a proč USA a jejich spojenci od začátku arabských povstání zásobují džihádisty zbraněmi a to do míry srovnatelné s Vietnamskou válkou. To přidává do ohně i vnitrosyrskému násilí, zástupné válce mezi USA a Ruskem. Lüders výstižně popisuje, jak především Washington už dlouho čekal na výhodnou příležitost svrhnout Assadův režim. Zároveň sleduje i dřívější nepovedené americké pokusy o svržení režimu v Sýrii ve čtyřicátých a padesátých letech a vysvětluje, proč se Damašek obrátil k Sovětskému svazu. Následky této politické snahy o změnu režimu v současnosti nese především Evropa v podobě uprchlické krize a zvýšeného rizika terorismu ze strany radikálních islamistů.

Kdo chcete vědět, jak je v blízkovýchodním regionu vše propojeno, určitě přijďte na panelovu debatu s Michaelem Lüdersem, autorem dvou zásadních „černých knih“ západní politiky na Východě, kterou organizuje festival OstravaPhoto 2017 ve spolupráci s centrem PANT. Obě knihy budou přeloženy do češtiny.

Další info: http://www.michael-lueders.de/

Hosam Katan

Po dokončení střední školy se nemohl Hasam, ze Syrského Aleppa, přihlásit na univerzitu kvůli konfliktu, a tak začal fotit dění kolem sebe. Brzy začal spoluprácovat s Reuters a nyní studuje fotografii v Německu.

Další info: https://www.facebook.com/Photography.HK.Aleppo/